Medjunarodni dan medicinskih sestara - 12 maj

Medjunarodni dan medicinskih sestara 12 maj Medjunarodni dan medicinskih sestara 12 maj
Međunarodni dan medicinskih sestara se obeležava 12. maja u znak sećanja na datum rodjenja Florence Nightingale.

Florens je rodjena u Firenci, Italija, 12. maja 1820. godine.

Borila se za unapređenje zdravlja i prava žena.

Ona i Mary Jane Seacole su poznate po tome što su služile kao medicinske sestre za vreme Krimskog rata, gde su brinule o ranjenim vojnicima.

Organizovale su bolnice i uvele značajne reforme sanitetske službe i nege ranjenika i bolesnika.

Florens je drastično uspela da smanji stopu smrtnosti sa 42% na svega 2% što je preduzela mere sprečavanja širenja infekcija, pre svega higijene ruku, opreme i prostora.

Smatra se jednim od osnivača moderne zdravstvene nege.