Zlatni vaterpolista iz naše opštine

Danas 28.09. 2016. godine u kabinetu predsednika opštine Žabalj, upriličen je doček za Nebojšu Toholja iz Đurđeva.

Njega su pored predsednika opštine Žabalj Čedomira Božića dočekali i poredsednik Skupštine opštine Radovan Čolić i članovi opštinskog Veća, Zoran Šolaja i Milorad Trgić, kao i direktor Javne ustanove Sportski objekti Žabalj Boris Straživuk.

Ovaj mladi vaterpolista bio je deo reprezentacije Srbije koja se nedavno vratila iz Holandije, gde je učestvovala na Evropskom prvenstvu za juniore i osvojila najsjajnije odličje.

U razgovoru sa domaćinima, Nebojša je ispričao utiske sa prvenstva. Izrazio je nadu da će jednog dana zaigrati i za seniorsku reprezentaciju svoje zemlje i da će i tada donositi medalje u svoju opštinu sa najjačih turnira.

Čedomir Božić je istakao kako se ulaganje u sport višestruko isplati, što dokazuje Nebojšin primer. Rad i zalaganje donose rezultate, istako je Božić.

Opština Žabalj poklonila je Nebojši laptop računar.

ISOŽ
Karijes ranog detinjstva  je lako prenosivo infektivno oboljenje mlečnih zuba koje najčešće  nastaje u periodu  odojčeta do 3 godine.

Dešava se da odojčad već pri nicanju prvih zubića imaju vidljivi karijes.

Ponekad i svi zubići budu kvarni već do treće godine života.

Zašto se javlja karijes u ranom detinjstvu?

- Zato što se koristi zajednički pribor za jelo i proba "bebeća" hrana
- Ne održava se ili slabo se održava higijena desni i zuba,
- Ako dojenje traje kraće od 6 meseci,
- Ako se dete stalno poji zaslađenim napitcima,
- Ako se dete dugo hrani samo kašastom hranom (recimo duže od 1,5 godine)
- Ako trudnice puše i konzumiraju alkohol u toku trudnoće,
- Ako se detetu dugo daju sirupi ( više od 5 puta godišnje).

Znači, da bi se sprečila pojava ranog karijesa kod male dece, potrebno je eliminisati prethodne faktore, redovno posećivati stomatologa, što znači, prva poseta stomatologu sa nicanjem prvih zubića, redovno održavati higijenu usta i zuba (kod odojčadi mlađih od 6 meseci, sterilnom gazicom natopljenom čistom vodom brisati desni nakon večernjeg podoja) , a kad se pojave prvi zubići, u apoteci kupite odgovarajuće četkice i kad uspostavite saradnju sa detetom ,polako perite zubiće ( obično je to u drugoj godini života).

Još  jednom da podsetimo:

- Zube treba prati posle svakog jela,a obavezno ujutro i uveče (posle večere)
- Izbegavati slatkiše i grickalice između obroka,
- Redovno jesti voće i povrće,
- Posetite stomatologa dva puta godišnje.

(tekst je pruzet od IZJZV)

Dušica Katanić
U ishrani odojčeta, meso se uvodi krajem šestog meseca.

Prvo se preporučuje uvođenje ćurećeg i pilećeg mesa , zatim jagnjetine i junetine.

Zbog lakšeg gutanja , meso uvek treba davati zajedno sa povrćem, i to najpre pasirano, zatim gnječeno  pa seckano.

Riba se uvodi sa punih 8 meseci a ako u porodici postoji rizik od alergije , treba sačekati da dete napuni godinu dana.

Prvo se uvodi bela riba: - oslić , losos, pastrmka, štuka.
Može se kuvati ili peći. Deca uvek treba da dobiju sveže pripremljenu ribu, ne preporučuje se podgrevanje ribe.

Još nešto što je veoma važno : svinjsko meso se ne preporučuje deci pre navršene PRVE GODINE !!!!!

Pozdravlja Vas Vaša patronažna sestra.

Dušica Katanić