PREVENCIJA BOLESTI – NAJLAKŠI PUT DO ZDRAVLJA

Devojka vežba pilates Devojka vežba pilates
PREVENCIJA BOLESTI – NAJLAKŠI PUT DO ZDRAVLJA  
Prevencija bolesti obuhvata sve aktivnosti koje se sprovode kako bi se sprečila pojava bolesti, rano otkrila hronična i maligna oboljenja i blagovremeno primenila odgovarajuća terapija. Prevencija obuhvata redovan sistematski pregled jednom godisnje, edukaciju i vakcinaciju ljudi. Oboljenja srca i krvnih sudova, povišen krvni pritisak, šećerna bolest, hronična plućna oboljenja, karcinom pluća, dojke, grlića materice, prostate i debelog creva su samo neke bolesti koje svakodnevno odnose živote zato što se kasno otkriju.   A zašto je to tako? Zbog : nepostojanja simptoma u ranom stadijumu bolesti, njihovog zanemarivanja ili pripisivanja svakodnevnom stresu, nervozi i umoru, kasnog odlaska na lekarski pregled, nedovoljne informisanosti o bolestima i rizičnim faktorima za najčešće hronične i maligne bolesti, nedostatak vremena i strpljenja za neophodna ispitivanja i analize, straha od dijagnoze i belog mantila…   Ponekad je dovoljna samo promena štetnih navika da se spreči razvoj izuzetno opasnih i smrtonosnih bolesti. Mogućnosti za primenu terapije su veće, šanse za ozdravljenje realne. Takodje se izbegavaju nepotrebni troškovi kao i neprijatnost hirurških intervencija i bolničkog lečenja. Nema nepotrebnog izostajanja sa radnog mesta. Zadržava se raniji životni komfor.   Najčešći fakotori rizika su: pušenje, povišen krvni pritisak, visok nivo masnoća i holesterola u krv, šećerna bolest, gojaznost, fizička neaktivnost, emotivni stres, pogrešne navike u ishrani, prekomeran unos alkohola… Neke od ovih faktora rizika možemo i sami da uočimo, ali je za potvrdu većine neophodna stručna analiza do koje se najlakše dolazi redovnim godišnjim sistematskim pregledom kod vašeg izabranog lekara. Samo 10% slučajeva raka uzrokovano je genetskim faktorom. Najveći broj, 90%, nastao je pod uticajem našeg ponašanja ili štetnog delovanja iz okoline.  

Bolje sprečiti, nego lečiti...neka postane stvarnost.  

Žaklina Romih Veljković  

Dom zdravlja Paraćin
PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs
PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs
Ocenite ovaj članak
(0 glasova)
Žabalj Opština Portal

Opština Žabalj na dlanu.

Imate pravo da znate.

ŽABALJ

GOSPODJINCI

Go to top