NAJOŠTRIJA OSUDA NAPADA NA NOVINARA I APEL ZA SPAS ŠAHOVSKOG KLUBA U ČURUGU

Saopštenje Udruženja gradjana Lokalna medijska inicijativa Saopštenje Udruženja gradjana Lokalna medijska inicijativa

NAJOŠTRIJA OSUDA NAPADA NA NOVINARA I APEL ZA SPAS ŠAHOVSKOG KLUBA U ČURUGU – SAOPŠTENJE UDRUŽENJA GRADJANA „LOKALNA MEDIJSKA INICIJATIVA“

09. decembar 2014.

Udruženje gradjana „Lokalna medijska inicijativa“ najoštrije osudjuje napad na novinara koji je obelodanio zloupotrebe u vezi korištenja opštinskih prostorija u kojima je decenijama Šahovski klub „Hajduk“ Čurug, a koje je uzurpirala privatna firma iz Žablja.

Privatna firma iz Žablja koristi prostorije Šahovskog kluba od septembra 2014. Godine, i stiče profit.

Najoštrije osudjujemo pretnje, uvrede i pokušaj omalovažavanja novinara koji je ovo obelodanio.

Najoštrije osudjujemo verbalni napad od strane osobe koja se predstavila kao „predavač“ u toj Firmi, i čije smo komentare sačuvali kao dokaz.

Generalno, osudjujemo svaki vid pritiska na slobodno novinarstvo jer javnost ima pravo da zna, a novinar je službeno lice i zna da je odgovoran za tekstove koje piše!

Šahovski klub „Hajduk“ Čurug je najtrofejnije sportsko udruženje u opštini Žabalj i regionu.
Čurug je ušao u istoriju šaha.

Unazad 40 blistavih godina osvojeno je na hiljade i hiljade, diploma, nagrada, pehara, priznanja na svim šahovskim takmičenjima širom stare i nove Jugoslavije, Republike Srbije, Pokrajine Vojvodine u pionirskoj i kadetskoj konkurenciji.

Mališani Šahovskog kluba su osvajali medalje od Pule do Prištine, od Virovitice do Pirota!!!
Mališani Šahovskog kluba su branili boje Srbije na medjunarodnim takmičenjima.

Šahovski klub je sportsko udruženje, nevladino i neprofitno, i kao takvo ne može da stiče profit izdavanjem prostorija!

Nikada u istoriji Šahovskog kluba, prostorije nisu iznajmljivane trećem licu, jer su one namenjene isključivo i jedino šahovskom klubu!

Šahovski klub se nalazi u prostorijama koje su u vlasništvu opštine Žabalj, tako da je prekršaj tim veći.
Šahovski klub „Hajduk“ Čurug dobija finansijsku pomoć svaki mesec iz Budžeta opštine Žabalj preko Sportskog saveza opštine Žabalj.

Šahovski klub na taj način ima redovne prihode, čime ne mogu da se pohvale mnogi drugi klubovi i sportska ili druga Udruženja!

Šahovski klub je „udruženje gradjana“ čije organe bira Skupština.

Skupštinu čine svi članovi.
Oni biraju članove Upravnog odbora, ali isto tako mogu i da ih smene po Statutu!

Odluke u Šahovskom klubu donosi Upravni odbor i predsednik upravnog odbora.

Dakle, rad Šahovskog kluba „Hajduk“ Čurug je JAVAN, i javnost u skladu sa Statutom i Zakonima Republike Srbije mora biti obaveštena o aktivnostima!!!

U opštini Žabalj su postojala četiri šahovska kluba.

Dva su ugašena i trenutno postoji samo Šah klub u Čurugu i Šah klub „Omladinac“ u Žablju.

Ukoliko se pod hitno ne učini nešto, sledeći koji će propasti je čuruški šahovski klub!

Ističemo da je potpuno ugašena aktivnost seniora u Šah klubu!

Ne postoji dan u nedelji kada se oni okupljaju.
Bilo je pokušaja, ali neko je svoje lične interese stavio iznad interesa kluba, pa su seniori potpuno gurnuti na marginu.

Ne pamti se kada je organizovano neko takmičenje u Čurugu gde su učestvovali seniori, a takodje je tužna činjenica da zbog odlaska i odstranjivanja zrelijih igrača ZA SENIORSKU EKIPU IGRAJU MALIŠANI OD DESET, JEDANAEST GODINA!!!

Ovo ne smemo dozvoliti!

Gotovo svaka kuća u Čurugu ima nekog ko je igrao u Šahovskom klubu.
Čuružani iz nekog razloga imaju genetske predispozicije za dostizanje vrhunskih rezultata u šahu!

Zbog svega gore navedenog, a u cilju spasa šaha u Čurugu i Šahovskog kluba „Hajduk“ Čurug, Udruženje gradjana „Lokalna medijska inicijativa“ zahteva sledeće:

• Pod hitno udaljavanje Firme koja obavlja delatnost u prostorijama Šah kluba
  • Oduzimanje ključeva toj istoj Firmi
  • Sačinjavanje komisijskog zapisnika o zatečenom stanju u klubu
  • Popis inventara da bi se utvrdilo šta je u prostorijama i da li nešto eventualno nedostaje
  • Momentalne ostavke kompletnog Upravnog odbora Šahovskog kluba „Hajduk“ Čurug
  • Ukoliko se ostavke ne podnesu, Sazivanje Skupštine i smena kompletnog Upravnog odbora
  • Izbor novog Upravnog odbora kluba i predsednika upravnog odbora kao i ostalih organa sportskog društva
  • Pod hitno zaštititi sva dokumenta i arhivsku gradju neprocenjive vrednosti, od propadanja i eventualne kradje.
  • Prebacivanje kompletne arhivske gradje i dokumenata u elektronsku formu , da bi se dokumenta trajno sačuvala , jer to je značajan deo istorije Čuruga od oko pola veka
  • Utvrdjivanje odgovornosti u vezi izdavanja opštinskih prostorija mimo Zakona

NAPOMENA:

Sve ove mere uraditi pod hitno i u skladu sa Zakonom.
Ove mere neće uticati na rad Šahovske sekcije u Klubu koja savršeno funkcioniše.
Šah klub je deo naše istorije i deo nas.

Nećemo dozvoliti da mi budemo ta „generacija“ koja je svojim delovanjem ili nedelovanjem – upropastila najtrofejnije sportsko društvo u regionu.
Čuruški šah mora opstati!

Udruženje gradjana  Lokalna medijska inicijativa

09. decembar 2014.