U nedelju obeležavanje 73. godišnjice početka Racije u Čurugu

Obeležavanje početka zloglasne fašističke racije 1942 u Čurugu Obeležavanje početka zloglasne fašističke racije 1942 u Čurugu
SAOPŠTENjE ZA MEDIJE

Memorijalno društvo „Racija 1942“ u saradnji sa Mesnom zajednicom Čurug i Srpskom pravoslavnom crkvenom opštinom Čurug

ima veliku čast da pozove predstavnike

svih medija Srbije

da najave održavanje i prisustvuju

obeležavanju sedamdesettreće godišnjice od početka Racije u Čurugu,

po sledećem rasporedu:

NEDELjA, 4. JANUAR 2015. GODINE

Doček Episkopa bačkog dr Irineja i drugih zvanica

Mesto: Plato ispred Crkve u 8,30 časova

Sveta Arhijerejska Liturgija

Mesto: Hram Svetog Vaznesenja Gospodnjeg u Čurugu - početak u 09,00 časova

Služi Njegovo preosveštenstvo Episkop bački Irinej uz sasluženje većeg broja sveštenika Eparhije bačke i hora čuruške crkve sa dirigentom Leontinom Janković.

Parastos žrtvama Čuruške racije

Mesto: Muzej žrtava racije – početak u 10,30 (po završetku Svete Liturgije)

Služi Njegovo preosveštenstvo Episkop bački Irinej

Kulturno-umetnički program

Mešovi inkluzivni hor „Ison“ iz Novog Sada sa dirigentom Mišom Blizancem i glumica Jelena Srećkov.

Polaganje venca u Muzeju racije

Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor i predsednik Memorijalnog društva „Racija 1942“polažu venac u Muzeju (ostali venci će se polagati 6. januara na spomeniku žrtvama racije na Trećoj rampi na obali Tise).

Obraćanje gostiju

Čedomir Božić, predsednik Opštine Žabalj; Njegova ekselencija Atila Pinter ambasador Mađarske u Srbiji; Jasmina Mitrović-Marić, savetnica i šef protokola predsednika republike Srbije; Miroslav Vasin, potpredsednik Vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova; potpukovnik Vladimir Puđa ispred komande Prve brigade kopnene vojske Srbije; Julia Teleki predstavnik Mađarske zajednice i Jasmina Jurišin sekretar Memorijalnog društva.

UTORAK, 6. JANUAR 2015. GODINE

Parastos i polaganje venaca

Mesto: Spomenik na Tisi - III rampa – početak u 10,00 časova

Parastos će kao i ranijih godina služiti čuruški sveštenici protonamesnik Petar Trivunović i jerej Slobodan Lazić.

Posle Parastosa vence pored spomenika će položiti Ambasador Mađarske u Beogradu Njegova ekselencija Atila Pinter; predsednik i sekretar Memorijalnog društva „Racija 1942“ Milan Radomir i Jasmina Jurišin, predsednik i sekretar Mesne zajednice Čurug Vesna Stjepanović i Zoran Pinić, Predsednik Opštine Žabalj i predsednik Skupštine opštine Žabalj Čedomir Božić; potpredsednik Skupštine AP Vojvodine Milivoj Vrebalov, potpukovnik Siniša Rangelov ispred Komande Prve brigade kopnene vojske Srbije i u ime Saveza vojvođanskih Mađara Karolj Pal i Šandor Egereši.

Na III rampi nismo predvideli govore zvaničnika, ali očekujemo da će se isti obratiti medijima.

Verovatno da nema ko u Srbiji da nije čuo za streljanja nevinih stanovnika Kraljeva i Kragujevca oktobra 1941. godine, ali malo ljudi u Srbiji zna da je u Čuruškoj raciji, nažalost, srazmerno broju stanovnika ubijeno više ljudi, žena, dece i staraca nego u ta dva grada. Ko u Srbiji nije čuo za streljanje đaka u Kragujevcu – poznato odeljenje peto tri? Međutim, koliko ljudi u Srbiji zna da je u jednom malom bačkom selu streljano više dece nego u Kragujevcu? Za desetak dana Racije samo je u Čurugu zverski ubijeno najmanje 86 dece starosti do 15 godina. U Žablju 51, u Đurđevu 56 u Gospođincima 12...

Želimo da Vas podsetimo da je „Racija“ naziv za nezapamćene zločine mađarske vojske i žandarmerije u Šajkaškoj koja je u crno zavila žitelje Čuruga, Žablja, Đurđeva, Gospođinaca, Gardinovaca, Vilova, Loka, Titela, Mošorina, Šajkaša, Kisača, Srbobrana, Temerina, Novog Sada i Bečeja. Hortijeva Racija, koja je počela u Čurugu 4. januara, predstavlja jedan od najstrašnijih zločina u istoriji sveta, a po surovosti nadmašuje mnoga nečovečna dela.

Svojim postojanjem i radom, Memorijalno društvo „Racija 1942.“ opstalo je na svojim izvornim principima, ne vređajući nikoga, ne umanjujući ničiju patnju, bol i žrtve i nastojeći da svim svojim sredstvima doprinese izgradnji pozitivnog savremenog evropskog građanskog društva u Srbiji. Žrtve Racije su imale upravo te zajedničke vrednosti, zbog čega ih je i usmrtio pomahnitali šovinizam, a naša je dužnost bila i ostala da sećanjem dužim od 70 godina te vrednosti oživotvorimo i sada radi dobrobiti svih ljudi. Izražavamo svoje duboko žaljenje zbog neprepoznavanja značaja sećanja na žrtve Racije, ovog stravičnog zločina i ćutanja većeg dela naše javnosti o tome. Naše aktivnosti se nikada nisu obeležavale težnjom da raspirujemo mržnju i revanšizam nego da u prvom redu ukažemo na pogubnost fašističke ideologije, na štetnost šovinizma i suludog revanšizma, kao i potrebu mirnog i skladnog međusobnog života svih ljudi u našoj zajednici.

U Čurugu, 02. januara 2015. godine

Predsednik

Memorijalnog društva „Racija 1942“

Milan Radomir

(064 800 42 10)
PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs
PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs PRIJATELJI PORTALA - Zabalj Opstina In Rs
Ocenite ovaj članak
(1 Glas)
Žabalj Opština Portal

Opština Žabalj na dlanu.

Imate pravo da znate.

ŽABALJ

GOSPODJINCI

Go to top