OBELEŽAVANJE SEDAMDESETTREĆE GODINE OD POČETKA ZLOGLASNE RACIJE U ČURUGU - SAOPŠTENJE MD RACIJA 1942 ČURUG

Obeležavanje početka zloglasne fašističke racije 1942 u Čurugu Obeležavanje početka zloglasne fašističke racije 1942 u Čurugu
SAOPŠTENjE ZA MEDIJE

Memorijalno društvo „Racija 1942“ u saradnji sa Mesnom zajednicom Čurug i Srpskom pravoslavnom crkvenom opštinom Čurug ima veliku čast da pozove predstavnike svim medija Srbije da najave održavanje i prisustvuju obeležavanju sedamdesettreće godišnjice od početka Racije u Čurugu, po sledećem rasporedu:

NEDELjA, 4. JANUAR 2015. GODINE

Doček zvanica
Mesto: Plato ispred hrama – 8,45 časova

Sveta Liturgija
Mesto: Hram Svetog Vaznesenja Gospodnjeg u Čurugu - početak u 09,00 časova

Parastos žrtvama Čuruške racije
Mesto: Muzej žrtava racije – početak u 10,30 (po završetku Svete Liturgije)
Služe čuruški sveštenici protonamesnik Petar Trivunović i jerej Slobodan Lazić uz sasluženje Hora čuruške crkve sa dirigentom Leontinom Janković.

Kulturno-umetnički program
Mešovi inkluzivni hor „Ison“ iz Novog Sada sa dirigentom Mišom Blizancem i glumica Jelena Srećkov.

Polaganje venca u Muzeju racije
Predsednik Skupštine Vojvodine Ištvan Pastor i predsednik Memorijalnog društva „Racija 1942“polažu venac u Muzeju (ostali venci će se polagati 6. januara na spomeniku žrtvama racije na Trećoj rampi na obali Tise).

Obraćanje gostiju
Čedomir Božić, predsednik Opštine Žabalj; Njegova ekselencija Atila Pinter ambasador Mađarske u Srbiji; Jasmina Mitrović-Marić, savetnica i šef protokola predsednika republike Srbije; Miroslav Vasin, potpredsednik Vlade AP Vojvodine i pokrajinski sekretar za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova; potpukovnik Vladimir Puđa ispred komande Prve brigade kopnene vojske Srbije; Julia Teleki predstavnik Mađarske zajednice i Jasmina Jurišin sekretar Memorijalnog društva.

UTORAK, 6. JANUAR 2015. GODINE

Parastos i polaganje venaca
Mesto: Spomenik na III rampi – početak u 10,00 časova

Parastos će kao i ranijih godina služiti čuruški sveštenici protonamesnik Petar Trivunović i jerej Slobodan Lazić.

Posle Parastosa vence pored spomenika će položiti Ambasador Mađarske u Beogradu kao i predstavnici Memorijalnog društva „Racija 1942“, Mesne zajednice Čurug, Opštine Žabalj, Skupštine AP Vojvodine, Republike Srbije, Komande Prve brigade kopnene vojske Srbije i Saveza vojvođanskih Mađara.

Na III rampi nismo predvideli govore zvaničnika, ali očekujemo da će se isti obratiti medijima.

Verovatno da nema ko u Srbiji da nije čuo za streljanja nevinih stanovnika Kraljeva i Kragujevca oktobra 1941. godine, ali malo ljudi u Srbiji zna da je u Čuruškoj raciji, nažalost, srazmerno broju stanovnika ubijeno više ljudi, žena, dece i staraca nego u ta dva grada. Ko u Srbiji nije čuo za streljanje đaka u Kragujevcu – poznato odeljenje peto tri? Međutim, koliko ljudi u Srbiji zna da je u jednom malom bačkom selu streljano više dece nego u Kragujevcu? Za desetak dana Racije samo je u Čurugu zverski ubijeno najmanje 86 dece starosti do 15 godina. U Žablju 51, u Đurđevu 56 u Gospođincima 12...

Želimo da Vas podsetimo da je „Racija“ naziv za nezapamćene zločine mađarske vojske i žandarmerije u Šajkaškoj koja je u crno zavila žitelje Čuruga, Žablja, Đurđeva, Gospođinaca, Gardinovaca, Vilova, Loka, Titela, Mošorina, Šajkaša, Kisača, Srbobrana, Temerina, Novog Sada i Bečeja. Hortijeva Racija, koja je počela u Čurugu 4. januara, predstavlja jedan od najstrašnijih zločina u istoriji sveta, a po surovosti nadmašuje mnoga nečovečna dela.

Svojim postojanjem i radom, Memorijalno društvo „Racija 1942.“ opstalo je na svojim izvornim principima, ne vređajući nikoga, ne umanjujući ničiju patnju, bol i žrtve i nastojeći da svim svojim sredstvima doprinese izgradnji pozitivnog savremenog evropskog građanskog društva u Srbiji. Žrtve Racije su imale upravo te zajedničke vrednosti, zbog čega ih je i usmrtio pomahnitali šovinizam, a naša je dužnost bila i ostala da sećanjem dužim od 70 godina te vrednosti oživotvorimo i sada radi dobrobiti svih ljudi. Izražavamo svoje duboko žaljenje zbog neprepoznavanja značaja sećanja na žrtve Racije, ovog stravičnog zločina i ćutanja većeg dela naše javnosti o tome. Naše aktivnosti se nikada nisu obeležavale težnjom da raspirujemo mržnju i revanšizam nego da u prvom redu ukažemo na pogubnost fašističke ideologije, na štetnost šovinizma i suludog revanšizma, kao i potrebu mirnog i skladnog međusobnog života svih ljudi u našoj zajednici.

U Čurugu, 23. decembra 2014. godine

Predsednik
Memorijalnog društva „Racija 1942“
Milan Radomir